YENEL LTD. şirket amblemi


 Ana Sayfa • İletişim • Arama • İçindekiler • Dağarcık • Kurumsal
Ürünlerimiz Temsilciliklerimiz Hizmetlerimiz Sektörel Çözümler
 

 

Üst Sayfa
SıkSorulanSorular
Linkler

Sıkça Sorulan Sorular Linkler

Yenidoğan Bebekler için Küvöz

Genel Bilgiler : Erken ve/veya sorunlu doğan bebekler, vücut sıcaklığını gerekli düzeyde ve kararlı tutamadıkları için, sağlık koşullarının giderek kötüleşmemesi amacıyla, sabit sıcaklıktaki steril bir ortama; belli bir oranda neme sahip, anti-bakteriyel bir filtreden geçirilerek arındırılmış taze havaya; uykularının bölünmeyeceği bir sessizliğe; doktor gözetimine ve hemşire bakımına gereksinim duyarlar. İşte bebek küvözleri bu gereksinimi karşılamak üzere üretilirler.  Küvöz temel olarak, şeffaf kapaklı kabin bölümü; küvözün ısıtma, havalandırma, nemlendirme gibi işlevlerini yürüten denetleç birimi ve gövde bölümlerinden oluşur. Kabin bölümünde bebeği yatarken tartabilecek bir terazi, röntgen filminin bebeği rahatsız etmeden takılıp çıkarılabileceği bir kızak düzeneği, bebeği yukarı-aşağı veya sağa-sola hareket ettirmeye veya çevirmeye yarayan mekanik düzenekler de olmalıdır.

Küvöz Denetleci : Küvözün yaşamsal işlevleri Küvöz Denetleci tarafından denetlenir. Küvöz denetleci, kabiniçi sıcaklığı ya da bebeğin cilt sıcaklığını düzenleyip değişmez tutmak üzere bir elektrikli ısıtıcı devresine kumanda eder. Bu amaçla ortam (hava) sıcaklığını ölçen sensörler ve bebeğin cilt sıcaklığını ölçen bir sensör bulunur. Bir üfleç yani fan, kabin içine dışarıdan taze hava alınmasını ve kabin içindeki hava sirkülasyonunu sağlar. Fan tarafından çekilen hava, su dolu bir kap üzerinden dolaştırılarak içeri alınır ve bu sayede nemlendirilmiş olur.

Alarm ve Uyarılar : Bebeğin hayatı sözkonusu olduğundan, küvözün uygun şekilde çalışması, hiç hata yapmaması ya da hata durumlarında  kullanıcı hemşireyi uyarması gerekir. Elektriğin kesilmesi önemli bir hata durumudur.Bu durumda ısıtıcı çalışmayacağından, sıcaklık düşecektir. Elektrik kesintisi durumunda, denetleç bir pil veya bataryadan beslenerek çalışabilmeli ve sesli ve ışıklı olarak alarm vermelidir. Sıcaklık ölçümünü sağlayan sensörlerin kopması veya arızalanması da hemen algılanabilmeli ve alarm verilmelidir. Bu amaçla aynı sıcaklık ölçüm probu içinde çift sensör yer alması güvenilirliği arttırmaktadır. Sıcaklığın herhangi bir nedenle denetlenememesi yani yüksek veya düşük olması durumunda da kullanıcı uyarılır. Hatta aşırı yüksek sıcaklık durumunda denetleçten bağımsız çalışan bir termostat ısıtıcıyı devredışı edebilmelidir. Nemlendiricinin su haznesinde yeterli düzeyde su bulunmaması veya başka bir nedenle, kabin içinde bağıl nem belli bir sınırın altına düştüğünde, denetleç uyarı verebilmelidir. Bu amaçla bir düşük nem sınırı, kullanıcı tarafından parametre olarak programlanabilmelidir. Hava akışının normal düzeyin altına düşmesi durumunda alarm verilmelidir. Havalandırma fanının herhangi bir nedenle çalışmaması veya havalandırma kanallarının önemli ölçüde tıkanması durumunda bu hata oluşmaktadır. Tüm bunların yanı sıra denetleç son derece güvenilir olmalı, kendini test edebilmeli ve arıza olasılığı durumunda kullanıcıyı uyarabilmelidir.

Denetlecin Diğer İşlevleri : Küvöz Denetleci, temel işlevlerinin yanı sıra veri toplama, kaydetme ve raporlama görevini de yerine getirmelidir. Son 72 saate ilişkin şebeke gerilimi, kabin sıcaklığı, cilt sıcaklığı, bağıl nem, bebeğin vücut ağırlığı gibi parametreler bellekte saklanmalıdır. Bu işlevlerin yerine getirilebilmesi için, küvöz denetleci bilgisayara bağlanabilme yeteneğine sahip olmalıdır. Hatta aynı yerel birimdeki küvözlerin bir yerel ağ (network) şeklinde bilgisayara bağlanması daha da faydalı olabilir. El tipi (örneğin PALM) bilgisayarlara kızılötesi ışınlama yoluyla veri aktarabilme, İnternetten erişilebilir olma gibi özellikler ise küvöz kullanımına yeni ufuklar açabilir. Ayrıca, küvöz kapağı açıldığında, bir alarm durumu ortaya çıktığında veya benzeri önemli durumlarda, küvöz denetlecinin, önceden kaydedilmiş bazı mesajları seslendirmesi çok yararlı olabilir. Böyle bir "konuşan küvöz" geliştirme konusundaki çalışmalarımız devam ediyor.

YENEL ne yaptı, ne yapacak? : Ülkemizde kullanılan küvözler yurtdışından ithal edilmektedir. İthalatçı bir firma "üç yıllık bir zaman süresi içerisinde Türkiye'de 400 hastaneye 1500 adet çocuk küvözünün ve birçok yoğun bakım sisteminin satılmış olması, çok önemli başarılarımızdan bir tanesidir" demektedir. İşte bu koşullarda yerli küvöz üretimine ciddi bir gereksinim olduğu çok nettir. Küvözün mekanik kısımlarının üretilebilmesi için gerekli altyapı ve deneyim mevcuttur. Küvöz Denetleci de yabancı firmaların ürünleriyle rekabet edebilir niteliklerde ve uygun fiyatla yapılabilirse, ülkemiz önemli büyüklükte döviz tasarrufu sağlayacaktır. İşte bu bakış açısıyla yola çıkan YENEL, yerli küvöz üretimi için yatırım yapma kararı almış olan AMS Tıbbi Cihaz İmalat İthalat İhracat Ltd. Şti. ile işbirliği yapmaktadır. Ağustos 2001'den bu yana yürütülen çalışmalar sonucunda önce Küvöz Denetleci prototipi tamamlanmış, ön denemeler yapılmıştır. Prototip ile yapılan deneme ve kontrollerin ardından ilk parti (10 adetlik) deneme üretimi yapılmıştır. Esasen, sadece iç pazar için değil, global pazarlarla rekabet edebilecek bir ürün peşindeyiz. Zaman, bu konuda başarılı olup olamayacağımızı gösterecektir. Küvöz ve Küvöz Denetleci konusundaki haberleri size duyurmamızı istiyorsanız, İletişim sayfamızı kullanarak bizimle bağlantı kurabilirsiniz.

Küvöz Denetleci ön panelini daha büyük görmek için tıklayınız

Küvöz Denetlecimizin Özellikleri : Denetlecimizin ön panelinde LED göstergeler, uyarı ışıkları ve tuşlar bulunuyor. LED göstergelerde kabiniçi hava sıcaklığı, bebeğin cilt sıcaklığı ve sıcaklık için belirlenen hedef değer görülebiliyor. Ayrıca terazili modelimizde, bebeğin net ağırlığı da ölçülüyor. Bu modelimizde, oksijen konsantrasyonunu da gösterebileceğiz. Kabin içi bağıl nem ölçümü devresi, gerçek zamanlı tarih ve saat devresi standart olarak mevcut. Bu özellikler yandaki ön panel grafiğini tıklayarak kolayca görülebilir.

Küvöz konusunda, Sıkça Sorulan Sorular ve cevapları için ilgili sayfaya bakabilirsiniz. Bu konuda faydalı olabilecek diğer adreslere ise Linkler sayfamızdan erişebilirsiniz. Satış konusundaki sorularınız ve ihtiyaçlarınız için ise AMS Ltd.Şti. ile irtibat kurmanız gerekiyor.
Bu projemiz TÜBİTAK Ar-Ge Desteği almaktadır. 

..

 

Bu web sitesi ile ilgili soru veya görüşlerinizi yenel@yenel.com.tr adresine gönderebilirsiniz.
Bu sayfalar en iyi 1024x768 ekran çözünürlüğü ve 24 bit renk ayarı ile izlenebilir.
Telif Hakkı © 2002 YENEL Yenilikçi ve Buluşçu Elektronik Sistemler Ltd.Şti.
Son değiştirilme tarihi: 28/11/02